Blog na looooozie

Opowiadania, muzyka, film... To co mnie kręci.

Wpis

piątek, 24 czerwca 2011

Wiedźmin

Nie byłbym sobą gdybym nie napisał o Wiedźminie. Jak to mówi moja dziewczyna: "chcesz zarazić nim wszystkich". Jest w tym troche prawdy, dlatego i Wam drodzy czytelnicy pragnę przybliżyć tego osobnika i wszystko co z nim związane. Dzięki takim rzeczom jestem dumny z Polaków. Wpis jest tak obszerny, że musiałem stworzyc dla niego osbną kategorie. Miłej lektury.

Wiedźmin to postać, która narodziła się w książkach jednego z genialnych polskich pisarzy, jakim jest Andrzej Sapkowski. Geralt, bo tak brzmi imię naszego wiedźmina, jest białowłosym wojownikiem, którego zadaniem jest zabijanie i tępienie potworów za pieniądze. Książka, a raczej książki gdyż powstało ich 7 (saga + opowiadania), opisują właśnie trudne życie wiedźmina. Jego przygody, często całkowicie nie związane z jego fachem. Niektóre wątki opisują też przygody innych osób w jakiś sposób powiązanych z Geraltem. Najważniejsze czym wyróżnia się ta saga to świetna fabuła i ciągła akcja, oraz świetny humor. Byłem bardzo mile zaskoczony poczuciem humoru autora. Oprócz komizmu sytuacji i niektórych postaci, użyte zostały rozbawiające do łez teksty. Za mistrzów ciętej riposty uchodzą krasnoludy, przedstawione jako proste istoty, pozbawione kultury osobistej.

KSIĄŻKI

 

Jak juz wspomniałem seria o wiedźminie składa się z 5 - tomowej sagi i 2 tomów opowiadań. Osobiście polecam przeczytać na początku opowiadnia, które opisują wszystko pokolei, a później wziąć się za sage. Żeby nikt nie miał problemu z brakiem numeracji tomów podam je teraz:

1. Ostanie Życznie - pierwszy tom opowiadań

2. Miecz Przeznaczenia - drugi tom opowiadań

3. Krew Elfów - pierwszy tom Sagi

4. Czas Pogrady - drugi tom Sagi

5. Chrzest Ognia - trzeci tom Sagi

6. Wieża Jaskółki - czwarty tom Sagi

7. Pani Jeziora - piąty i ostatni tom Sagi

Jeżeli wyrazicie ochotę to zrecenzuję krótko każdy tom w osobnym wpisie.

FILM

 

Film wyreżyserował Marek Brodzki. Można w nim zobaczyć takie gwiazdy polskiego kina jak: Michał Żebrowski ( w roli widzmina), Zbigniew Zamachowski, czy Grażyna Wolszczak. Niestety ani film ani serial nie wywarły na mnie żadnego wrażenia i przy odrobinie chęci mógł z tego powstać całkiem kasowny hit kinowy, a tak powstało mało znane coś. Film oparty został na samych opowiadaniach Sapkowskiego. A ja wciąż czekam na jakiś remake tego filmu, nakręcony porządnie i wciągający jak książka. Serial składał się z 13 odcinków i tak samo jak film, nie przykuł mnie do ekranu.

GRA 

 

W odróżnieniu od wersji na duży ekran, gra komputerowa została wykonana z bardzo dużym zapałem, abicją i dokładnością. Dodatkowo odniosła sukcesy również po za granicami Polski. A co najważniejsze była bardzo kasowną produkcją. Dlatego też twórcy nie czekali długo aby wydać drugą jeszcze lepszą część. Fabuła gry po części opiera się na fabule z książki, dlatego nie brakuje w niej równie śmiesznych scen i tekstów. A taki miłosnych przygód wiedźmina, których w książkach było naprawdę sporo. 

Jeżeli ktoś jednak z różnych względów nie może pograć w wedźmina lub ma ochotę na coś mniej wymagającego, polecam internetową wersję. Odpala się ją w przeglądarce bez instalowania czegokolwiek. Rozgrywkę tą mozna znaleźć pod adresem: www.versus.thewitcher.com Miłej zabawy 

 

Pozdro

Daniel 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
vondaniello
Czas publikacji:
piątek, 24 czerwca 2011 22:17

Polecane wpisy